Aktiviteter i Magisk Cirkel Sønderjylland – Fra workshops til seminarer

Hvad laver man i en trylleklub? I MCS (Magisk Cirkel Sønderjylland) har vi et tætpakket program af aktiviteter, der er designet til at løfte dit trylleri til næste niveau.

Vores aktiviteter spænder bredt – fra de intime klubaftener, hvor vi nørder detaljer i en lille gruppe, til store seminarer med internationale tryllekunstnere. Fælles for det hele er glæden ved magien og lysten til at lære af hinanden.

Vores faste aktiviteter inkluderer:

  • Trylle-seminarer: Vi inviterer jævnligt dygtige magikere fra ind- og udland til at holde foredrag. Her får du indblik i alt fra nye tricks og teknikker til psykologien bag magien.
  • Faglige workshops: Vil du lære korttrylleri, mønter, mentalisme eller måske ballondyr? Vores workshops går i dybden med specifikke emner, så du kan mestre håndværket.
  • Klubaftener ved Løgumkloster: En uformel ramme, hvor vi mødes, viser hinanden nye rutiner og giver konstruktiv feedback. Det er her, de bedste idéer opstår!
  • Sociale arrangementer: Magi handler også om fællesskab. Vi holder hyggelige sammenkomster, hvor vi deler erfaringer og nyder det magiske miljø i Sønderjylland.

Udvikling for alle niveauer

Vores aktiviteter er tilrettelagt, så der er noget for alle. Er du nybegynder, hjælper vi dig i gang med de grundlæggende greb. Er du rutineret tryllekunstner, udfordrer vi dine rutiner og hjælper dig med at pudse de sidste detaljer af før dit næste show.

Vi afholder primært vores aktiviteter ved Løgumkloster, men trækker medlemmer fra hele Sydjylland, herunder Aabenraa, Sønderborg og Haderslev.